2020-08-24 12:46

E-kaubanduse uuringud Eestis: 83 protsenti küsitletud internetikasutajatest on viimase kuue kuu jooksul internetis sisseoste teinud

E-kaubanduse uuringud Eestis: 83 protsenti küsitletud internetikasutajatest on viimase kuue kuu jooksul internetis sisseoste teinud

Rahvusvaheline internetiuuringute ja tehnoloogiaettevõte Gemius on läbi viinud e-kaubanduse uuringu 2020 internetikasutajate veebiostuharjumuste kohta Eestis. Uuringus leiti, et viimase kuue kuu jooksul on 83 protsenti vastanutest teinud internetis sisseoste. Kõige tavalisemad ostlemisel esinevad takistused on seotud kohaletoimetamisega, kuid eelistatavalt tasutakse ostude eest arvega.

Eesti ostuharjumuste uurimisel selgus, et viimase kuue kuu jooksul on 83 protsenti küsitletud Eesti internetikasutajatest teinud internetis sisseoste. Sealjuures plaanis seda teha 8 protsenti, 9 protsenti aga ei olnud poes käinud ega plaaninud seda. Kokku paluti küsitletutel vastata 32 küsimusele - 25 küsitluse põhiküsimusele veebis ostmise kohta ja 7 sotsiaaldemograafilisele küsimusele.

Küsimusele, milliste takistustega nad internetis ostlemisel kokku puutusid, osutasid küsitletud internetikasutajad enamasti kahele kohaletoimetamisega seotud probleemile - see, et kohaletoimetamine võttis liiga kaua aega või oli liiga kallis. Kolme populaarseima vastuse hulgas oli aga see, et saadud toode ei vastanud ootustele.

Kõige sagedamini maksid Eesti internetikasutajad oma ostude eest veebis arve alusel (74 protsenti), kaardi andmete täitmise või internetipanga kaudu (60 protsenti) või veebipõhise rahaülekandesüsteemi abil (33 protsenti). Kõige vähem tasuti ostude eest sms-iga (2 protsenti vastanutest), samas 4 protsenti küsitletutest eelistaks seda makseviisi kasutada.

Veebipoes ostlemise motivatsiooni kohta märkisid Eesti internetikasutajad, et kõige olulisem on see, et veebipood on alati avatud. Internetis ostlemist soodustavate peamiste tegurite hulgas mainisid vastajad sageli, et see on võimalus osta kaupu, mida nende elukohas pole saadaval, ning et neid motiveerib parem hind kui traditsioonilistes poodides.

Oma lemmikute välismaiste e-kaubanduse lehtedena nimetasid vastajad kõige sagedamini amazon.com (41 protsenti), aliexpress.com (37 protsenti) ja ebay.com (37 protsenti). Välisriikide veebipoodides ostetakse kõige sagedamini rõivaid ja jalatseid, mida ostsid 39 protsenti vastanutest, ning lennupileteid ja broneerimisteenuseid ostsid vastavalt 25 ja 29 protsenti vastanutest.

Uuring koostati spetsiaalse internetiuuringu - gemiusAdHoc abil. See põhineb pop-up internetiküsimustike abil saadud andmetel, mis kuvati juhuslikult valitud internetikasutajatele Eesti populaarsemates internetiportaalides. Küsitlus viidi läbi 15. maist 17. juunini 2020, küsitledes 1174 vastajat Eestis vanuserühmas 18 kuni 74 aastat.

 

Uuringute kohta lisateabe saamiseks ja kõigi Eesti andmetega tutvumiseks pöörduge Gemius Eesti poole, kirjutades e-posti aadressile kontakt@gemius.ee.

Gemius on rahvusvaheline uuringu- ja tehnoloogiaettevõte, mis pakub andmeid, aga ka täiustatud tööriistu digitaalseks ja traditsiooniliseks turundustegevuseks, näiteks veebianalüütika, veebikampaaniate haldamine ja reklaamide edastamine. Ettevõte pakub terviklikke lahendusi turundajatele, reklaamiagentuuridele, kirjastajatele ja e-kaubandusele. Gemius on turul esindatud alates 1999. aastast. Ettevõte on IAB Europe ja I-COM Global liige. Ettevõtte poolt teostatavad uuringud viiakse läbi kooskõlas rahvusvahelise ICC / ESOMAR koodeksi põhimõtetega.

to clipboard> Drukuj

Sisutüüp

juhend

Valdkond

e-kaubandus

Riik

Eesti

Kas soovite lisainformatsiooni?

Kontakt

Kõik uudised, arvamus- ja ekspertartiklid ühes e-kirjas!

Liitu uudiskirjaga