2015-03-13 08:37

Küpsisemaagia

Kuidas kasutatakse minu kodulehte? Kes on kõige tihedamad külalised? Milliseid lehe osasid peetakse kõige huvitavamaks? Milliseid sektsioone peaks aga ümber tegema? Sellistele ja paljudele teistele küsimustele otsivad veebilehtede omanikud vastuseid küpsiste abil kogutud infohulkadest. 

Veebilehte võib võrrelda Harry Potteri raamatutest tuntud Sigatüüka kooli ülesehitusega. Leht on justkui labürindi-taoline loss, kus mõned ruumid võivad iseteadlikult ümber majutuda (ja ainus, kes selliseid protsesse ettevõttes mõista suudab, on kohalik IT-inimene). Veebilehel on palju nn salapäraseid käike ja müstilisi paiku. Just nii nagu Hogwartsi koolis, liiguvad erinevad lehekasutajad veebis mitmeid radu.

Reklaamijad tahavad oma kasutajaid tundma õppida

Lossi (antud juhul veebilehe) valitseja soovib teada, kus külastajad kõige rohkem aega veedavad ehk milliseid lehti enim külastatakse, kust veebilehele sisenetakse ja nõnda edasi. Nii saame teada, kas lehe puhul on vaja midagi muuta ja/või kasutajasõbralikumaks teha. Lisaks soovib veebilehe haldaja kindlasti teada, kas külastajad jõuavad lehele esimest või juba mitmendat korda, milliseid alamsektsioone külastatakse rohkem, kas külastajad on mehed või naised. Lõppkokkuvõttes soovime saada kena ülevaate ka veebilehe külastajate sotsio-demograafilistest näitajatest ja kasutusharjumustest.

Küpsised ja Kelmikaart

Harry Potteri raamatus oli peategelaste käsutuses Kelmikaart, mis näitas ära, kus keegi majaasukatest parasjagu asub. Digitaalmaailmas töötab selline "jälgimine" mitte maagia vaid spetsiaalsete märgiste ehk küpsiste abil, mis inimesi üksteisest eristavad. Sellised väikesed küpsise-failid laetakse alla kasutaja arvuti kõvakettale ning nad on jälgitavad selle poolt, kes nad sinna "pani".

Kas küpsised on legaalsed?

Küpsiste kasutamine on tänaseks seadustega reguleeritud. Kõik uuringutegevustega seonduv (sh Gemiuse uuringud) on läbipaistvad ja seadustega kooskõlas. Kui Kelmikaart loodi kunagi vastukäivalt kooli seadustele, siis küpsistega on tänaseks hoopis teine lugu.

Sigatüüka lossi külalised ja asunikud ei tea, kui kaarti kasutatakse. Kaarti saab kasutada öeldes maagilised sõnad: "Ma tõotan pühalikult, et olen paha peal väljas."

Euroopa seadused sätestavad, et arvutikasutajat tuleb küpsiste kasutamisest teavitada, eriti veel siis, kui inimeste arvutitesse jäetakse failijupp. Mõnes riigis on vajalik kasutajate selgesõnaline nõusolek. Kui vastatakse eelnevatele tingimustele, siis on küpsiste kasutamine legaalne.

Kaart näitab ära nii ees- kui ka perenime.

Analüütikatööriistad (ka sellised, mida kasutab Gemius), näitavad ainult statistilisi andmeid. Mitte mingil juhul ei saa veebilehe omanik teada kasutaja isiklikke andmeid. Gemiuse kaudu on võimalik välja selgitada kasutajate sotsiodemograafilised näitajad, ehk millised kasutajagrupid veebilehle jõudsid.

 

Esimene ja ainus reegel: informeeri!

Kui te soovite kasutada andmeanalüütika tööriistu (sama kehtib ka Gemiuse lahenduste kohta), siis peate oma "lossis" viibivaid inimesi küpsiste kasutamise osas informeerima ja ütlema, mis on teie uuringute eesmärk. Kuidas seda teha? Lugege edasi meie järgmisest Küpsisemaagia peatükist. 

to clipboard> Drukuj

Sisutüüp

juhend

Kas soovite lisainformatsiooni?

Kontakt

Kõik uudised, arvamus- ja ekspertartiklid ühes e-kirjas!

Liitu uudiskirjaga